середу, 30 серпня 2017 р.

Урок музичного мистецтва. 7 клас. "ДЖАЗ"

Тема семестру. Музичне мистецтво в нашому житті.
Тема уроку. Джаз.
Мета уроку: ознайомити учнів із історією джазової музики, її жанровими рисами, видатними джазовими виконавцями; розвивати вміння аналізу музичного твору, художнього образу, вокально-хорові навички; збагачувати емоційно-естетичний досвід школярів; виховувати інтерес до музичної культури  XX століття, художні смаки, естетичні ідеали.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Музичний матеріал: негритянський спірічуелс «Lets my people go», Рей Чарльз «Джорджія в моїх думках», Луї Армстронг «Як прекрасний цей світ», Скотт Джоплін «Регтайм»; розспівки, канон. О. Злотник «Музика рідного дому».
Обладнання: акордеон, мультимедійний комплекс, електронна презентація, роздатковий матеріал, аудіозаписи музичних творів, картки характеристики елементів музичної мови.

Джазовий музикант – це не виконавець.
 Він – творець, який будує на очах
у глядачів своє мистецтво.
Луї Армстронг

Перебіг уроку
I. Організація класу.
1. Вхід учнів до класу у супроводі звучання негритянського спірічуелсу «Lets my people go».
2. Музичне вітання «Урок музики». (Емоційне налаштування)

          II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.
Учитель. Упродовж багатьох уроків ви знайомилися з народною та класичною музикою, творами композиторів-романтиків. Однак, вивчали ви твори і сучасних композиторів, сучасні пісні. А чи знаєте ви, що сучасна естрадна музика виникла на основі джазу?
Сьогодні працюємо над темою «Джаз». Я пропоную провести не просто урок, а влаштувати джазову вечірку. Ні, краще «Jam session». Так називались у Чикаго зібрання любителів джазу.

Для початку прошу вас розслабитися й налаштуватися на творчість. Заплющіть, будь ласка, очі і уявіть свою найзаповітнішу мрію в кольорах. Тепер погляньте на екран.
На екрані яскрава картинка
-      Чи такою була ваша мрія?
Саме таким є джаз – яскравим, різнобарвним, витонченим.
III. Сприйняття і первинне усвідомлення нового матеріалу.
Учитель. Кожний музикант, який відвідував «Jam session», умів імпровізувати, демонструючи всю свою творчу фантазію і винахідливість. Панувала на такому зібранні імпровізація. Її ще називають «царицею джазу».
Словникова робота.
Імпровізація – це твір мистецтва, який створюється під час процесу виконання, або власне сам процес його створення.
Творче завдання №1. Ритмічна імпровізація. (Формування творчих компетенцій)
Давайте і ми поринемо в цей цікавий процес. Спробуємо зімпровізувати ритм за допомогою так званих «звучних жестів». Для імпровізації потрібна джазова тема. Пропоную тему-фразу з найпопулярнішого спірічуелсу «Lets my people go». Для початку заспівайте її.
Тепер пропоную розділитися на три групи. Перша група буде декілька раз виконувати вокальну тему; друга -створюватиме клацання пальцями на сильну долю; третя - плескатиме в долоні синкопований ритм.
Групи вступають по черзі на кожне нове проведення вокальної теми.
Ознайомлення з жанром «Спірічуелс». (Отримання базових предметних знань)
Слухання музики. Негритянський спірічуелс «Lets my people go».
Учитель. Діти, ви використали для імпровізації тему з спірічуелса. А що ж означає це слово?
Словникова робота.
Спірічуелс – негритянський духовний піснеспів, що виник у середині XVIII століття. Негритянські спірічуелси народились під час церковної служби. Соліст, імпровізуючи біблійний текст, звертався до Бога та віруючих. А хор йому відповідав. При цьому виконання спірічуелса супроводжувалося ударами в долоні, притопуванням, невимушеними рухами тіла. Для спірічуелса характерне чергування варійованих реплік соліста з відповідними фразами хору.
У спірічуелсі поєдналися багатоголосся європейської музики та засоби і прийоми африканської музики.
Послухайте негритянський спірічуелс «Lets my people go» у виконанні одного з найвидатніших джазових музикантів Луї Армстронга. Визначте, яким є характер мелодії духовного твору? Який колектив виконує спірічелс?
Аналіз прослуханого твору?
-      Яким є характер мелодії?(Невимушений, щирий, витончений).
-      Який колектив виконує цей твір?(Соліст, хор і джазовий оркестр).
Творче завдання №2. Вокальна та ритмічна імпровізація.
Учитель. Тепер спробуємо долучитися до хору, а в інструментальній темі створимо ритмічну імпровізацію.

Ознайомлення із поняттям «джаз». (Накопичення культурологічних знань)
Ось так поступово ми з вами входимо у світ джазу. Що означає поняття «джаз»?
Словникова робота.
Джаз – стиль музичного мистецтва, який виник на півдні США (Новий Орлеан) наприкінці XIX – початку XX століть у результаті взаємодії африканської та європейської музичних культур.

         Пізнавальний екскурс.
Учитель. Музиканти почали поєднувати енергійні ритми рабів, яких завозили з Африки, з простими мелодіями і співзвуччями європейців, які приїхали в Америку у пошуках кращого життя. Припускають, що саме слово «джаз» означало підбадьорюючий вигук у негрів.
Народився джаз у провулках річкових портів, у робочих селищах. Створювали його піаністи-аматори, віртуози на банджо та губних гармошках. Дуже часто джаз був їхньою єдиною радістю.


Новоспечені музиканти експериментували, вільно імпровізували. У своїй музиці вони почали широко використовувати багатоголосе звучання африканських барабанів. І, звичайно, вкладали в музику всю свою душу.
Характерними рисами джазу є:
-      Імпровізація.
-      Гострий і гнучкий синкопований ритм (синкопи – це зміщення акценту з сильної на слабку долю).
-      Широке вживання ударних інструментів.
-      Виразна манера виконання, що вирізняється великою емоційністю.
Витоки джазу.
Класичний джаз сформувався на основі безлічі жанрових витоків, головні з яких спірічуелс, блюз, регтайм.

Ознайомлення з жанром «Блюз».
Слухання музики. Рей Чарльз «Джорджія в моїх думках».
Учитель. Що ж означає поняття блюз?
Випереджальне завдання. Виступ учня. (Музично-пошукові завдання)
Блюз – це лірична сольна пісня, зазвичай сумного елегійного змісту. Назва жанру походить від англійських виразів «to fell blue» – бути сумним або «Blue devils» – «меланхолія», «хандра». Звідси і сприйняття блюзу як меланхолійного, скорботного.
Якщо за допомогою спірічуелса афроамериканці зверталися до Бога, то за допомогою блюзу вони звертались до людини. Блюзи були своєрідними
піснями-сповідями. В них було відображено життя знедоленого народу – тяжка неволя, втрачена людська гідність, любов, гірка розлука й страждання, туга за домом, якого немає.
Співали блюзи під акомпанемент банджо, фортепіано чи губної гармошки.
         Творче завдання №3. Створення музичного образу в кольорі. (Розвиток навичок емоційно-образного сприйняття та художнього аналізу музичного твору)
Послухайте блюз «Джорджія в моїх думках» у виконанні Рея Чарльза.
1-а група учнів працює над завданнями:
-      Визначити ритм твору;
-      Визначити характер мелодії, мелодичні особливості;
-      Проаналізувати блюзову манеру виконання.
2-а група учнів працює над творчим завданням: (Інтеграція видів мистецтва для об’ємного створення художнього образу)
Створити кольоровий ескіз художнього образу твору «Джорджія в моїх думках» (учні працюють кольоровими олівцями).
Аналіз прослуханого твору.
Робота з 1-ю групою.
-      Що ви можете сказати про ритм твору? (Ритм синкопований, гострий).
-      Якою є мелодія? Які мелодичні особливості ви почули? (Наспівна, сумна, пристрасна).
-      Якою є блюзова манера виконання? (Емоційна, чуттєва).
Робота з 2-ю групою.
-      Який художній образ твору «Джорджія в моїх думках» в кольорі ви створили? Чому ви обрали саме такий зміст? Чому саме такі кольори домінують на вашому малюнку?
         Найвидатніші джазові виконавці.
Учитель. Діти, тепер я познайомлю вас із джазовими виконавцями.
Одним з найвидатніших музикантів в історії джазу є Луї Армстронг. Музичний критик Джон Колліер сказав про нього такі слова: «Якщо слово «геній» і означає щось у джазі, то воно означає Армстронг». Ви сьогодні вже мали змогу переконатися в красі й самобутності голосу Луї.
Випереджальне завдання «Творчий портрет Луї Армстронга». Виступ учениці . (Накопичення досвіду музично-пошукових завдань)
          Луї Армтсронг зростав у Сторивіллі – найбіднішому районі Нового Орлеана, серед злиднів, страждань і расового пригнічення. Він не отримав якісної освіти. Єдиною радістю в житті Луї була музика, що постійно звучала навколо. Пізніше він став неперевершеним виконавцем на кларнеті й трубі.
Луї Армстронг перетворив джаз із колективної музики в мистецтво солюючої гри – саме з нього почалась ера солістів-віртуозів. Він мав оригінальний голос, який відтворював не тільки слова, але й звуки різних музичних інструментів.
Учитель. Справедливим і влучним є вислів «Епоха джазу – це епоха Луї Армстронга». Я хочу зачитати слова із книги цього музиканта. «Джаз і я народилися разом і росли пліч-о-пліч у бідності і невідомості. Я знав джаз ще до того, як він зробився м’яким  і покірним після занадто великого і занадто раннього успіху. Я бачив, як він ходив босоніж по запльованих тротуарах, перш ніж почав носити черевики… Я бачив, як він почав свою подорож у блискучій компанії».
Головним у виконанні Армстронга є яскраво емоційна манера виконання. Луї – душа джазу.
Послухайте фрагмент твору у його виконанні.
-      Визначте, яким є його спів. (Щирим, правдивим, емоційним, яскравим).

         Прийом «Ключове слово». (Проблемно-пошукове завдання)
Складіть ланцюжок до ключового слова «Армстронг»
Армстронг – соліст-віртуоз, труба, емоційність, джаз, Новий Орлеан, оригінальний голос, щирість.
        
Крім Армстронга, ще було багато яскравих представників джазу. Знаменитою джазовою співачкою є Елла Фіцджеральд,  видатними  майстрами  джазової інструментальної музики – Дюк Еллінгтон, Чарлі Паркер.
Ознайомлення з жанром «Регтайм».
Слухання музики. Скотт Джоплін «Регтайм» (Створення емоційної платформи для занурення в музичний образ)
Учитель. Наприкінці XIX століття виникає ще один музичний жанр, без якого джаз не існував би. Це - регтайм.
Словникова робота.
«Регтайм» у перекладі означає «рваний ритм». Регтайм – це фортепіанна п’єса розважально-танцювального характеру, яка пронизана синкопами.
Пригадайте, синкопи – це зміщення акценту з сильної долі на слабку.
Учитель. Музика регтайму експресивна, захоплююча. Ось як один слухач описує свої відчуття від музики регтайму: «Раптом я помітив, що ноги мої живуть окремим життям, вони смикались, немов від електричного розряду, демонструючи бажання підняти мене з місця і ринути в танок…».
Але головне, що було в цій музиці – це свіжий, наполегливий, синкопований ритм.
Королем регтайму вважається негритянський піаніст і композитор Скотт Джоплін. Послухайте його регтайм. Визначте особливості мелодії, ритму, темпу.
Спробуйте втримати власні ноги, коли вони почнуть жити власним життям під музику регтайму.
Аналіз прослуханого твору.
Прийом «Мікрофон»?
-      Чи вразив вас «Регтайм» Джопліна? Чим? (Твір яскравий, енергійний, ритмічний, життєрадісний, танцювальний, витончений).
-      Який елемент музичної мови найбільш виразний у цьому творі? (Ритм)

Відомості про біг-бенди. (Інтеграція засобів навчання для осмисленого, емоційного сприйняття музичного твору)
Учитель. 1930 роки – це одна з найяскравіших кульмінацій в еволюції джазу. З’являються біг-бенди – великі оркестри, що складаються з трьох духових квартетів (труби, тромбони, саксофони) і ритм-секції (гітара, фортепіано, контрабас і ударні інструменти).
Біг-бенди винайшли новий стиль джазу «свінг» - вільна манера гри. Знаменитими біг-бендами є оркестри Чіка Вебба, Дюка Еллінгтона, Каунта Бейсі.
Приголомшливим видовищем були «битви оркестрів». Солісти оркестрів своїми імпровізаціями доводили глядача до нестями. Кожен хотів довести свою неперевершеність, свою майстерність в імпровізації.
Послухайте і перегляньте фрагмент твору у виконанні біг-бенда Дюка Еллінгтона.
-      Якою є гра музикантів? (Невимушеною, емоційною, цікавою, використовували імпровізацію).

IV. Хоровий спів
Учитель. Джаз став основою для зародження нових сучасних жанрів, зокрема, рок-музики і естрадної пісні.
Сьогодні ви познайомитеся з піснею сучасного українського композитора-пісняра О. Злотника «Музика рідного дому». Але спочатку розспіваємося.

Розігрівання голосового апарату.
1. Розспівування:
а) вправа « Ма-ме-мі-мо-му» (вибудова унісону, округлення голосних);
б) вправа «До-ре-мі-фа-соль, соль-фа-мі-ре-до» (розвиток рухливості голосу, дикції та артикуляції, м’якої атаки звуку);
в) вправа «Золотиться наш шкільний осінній сад» в мажорі, потім в мінорі (розширення діапазону голосу, розвиток ладового чуття, рухливості голосу, мелодичного слуху);
г) канон «Пастух» (розвиток навичок ансамблевого співу, чистоти інтонування, кантиленного співу).

2. Робота над піснею.
Музика рідного дому
Музика О.Злотника, слова А.Вратарьова


Від Києва до Львова, від Криму до Карпат
Земля моя чудова цвіте, як зелен сад,
Дніпрова хвиля синя дзвенить, немов струна,
Для мене, Україно, ти - пісня і весна!

Приспів:
Музика, музика,
Музика рідного дому,
Дай мені радості, радості,
Клич мене знову!
Тут мої мамо і тато, 
Тут моя пісня крилата
Жде мене, жде мене! (2)

Десь там за небокраєм країни, наче рай,
Але для мене раєм залишиться мій край.
Дарує горобина рубіни край вікна,
Як мати, Україно, для мене ти одна!
Приспів.
         Робота над піснею:
а) знайомство з текстом;
б) розучування мелодії по фразах, опрацювання хроматичних ходів, опрацювання мелодичних стрибків;
в) робота над тріолями, ритмічним малюнком.
V. Узагальнення і систематизація вивченого.
Учитель. Мистецтво джазу – одне з найяскравіших культурних явищ XX століття, яке вражає всіх.
1. Висловіть своє враження від джазу, склавши асоціативний ряд: джаз – яскравий, приголомшливий, сучасний, енергійний, емоційний, щирий, цікавий, витончений…
2. Виберіть правильне твердження.
Батьківщиною джазу є:
1) Вашингтон.
2) Лондон.
3) Новий Орлеан.
4) Київ.
Що вважається царицею джазу:
1) Імпровізація.
2) Барабан.
3) Солістка.
4) Мелодія.
Основними витоками джазу є:
1) Спірічуелс.
2) Кантрі.
3) Блюз.
4) Рок-н-рол.
5) Регтайм.
Що відрізняє блюз від спірічуелса?
1) Зміст.
2) Кількість виконавців.
3) Супровід.
4) Манера виконання.
Хто із перерахованих музикантів є найяскравішим представником джазу?
1) Фредді Меркюрі.
2) Луї Армстронг.
3) Елвіс Преслі.
4) Пол Маккартні.
5) Елла Фіцджеральд.
6) Дюк Еллінгтон.



            3. Творче завдання: скласти акровірш зі словом джаз. Наприклад:
Джаз звучить,
Життя іде.
А мені цікаво стало,
Знов щось в серці вирувало.

VI. Оцінювання роботи учнів.

VII. Домашнє завдання.
     Самостійно прослухати джазові твори у виконанні Луї Армстронга, біг-бенду Дюка Еллінгтона, описати враження від почутого.